Przejdź do treści

Jak wada postawy wpływa na jakość Twojego życia?

Chrapiesz? Garbisz się? Czujesz znużenie w ciągu dnia lub może często boli cię głowa?

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyła Ci się któraś z poniższych dolegliwości, to z pewnością znane Ci są skutki niedotlenienia mózgu. Zwykle, wynika ono z nieprawidłowej krzywizny kręgosłupa w odcinku piersiowym lub szyjnym, przerostem podniebienia miękkiego lub języka, a także problemów z zatokami.

O ile dwie ostatnie zostawmy chirurgom, tak “krzywe” plecy jesteś w stanie naprawić samodzielnie dzięki kilku prostym sztuczkom zawartym w tym artykule.

Zapraszam do lektury.

“Przecież ja się nie garbię!”

Większość moich klientów też tak myślała, ale według badań naukowców z Exercise Science University of South Carolina wadę postawy ma około 43% populacji.

Pogłębiona kifoza czyli okrągłe plecy. Przez wielu niedostrzegana na rzecz stwierdzenia: “chodzenie z wypiętą klatką dziwnie wygląda” – rzekłbym: 

A chodzenie z wypiętymi plecami nie? Serio?

Prawidłowa postawa ciała, jest zachowana w momencie, gdy nasz kręgosłup zachowa kolejno odpowiednio zachowany stosunek lordozy (wklęśnięcia) oraz kifozy (wypukłości) kręgosłupa. Wtedy ciężar ciała rozkłada się równo po całym układzie szkieletowym i nie czujemy żadnych bóli w odcinku szyjnym, lędźwiowym ani każdym innym.

Załóżmy teraz sytuację, że większość czasu spędzasz przed komputerem (taka praca, co zrobić) lub często używasz telefonu, trzymając przy tym głowę skierowaną ku dołowi, masz największą szansę odczuć negatywne efekty skrzywionego kręgosłupa.

 

Ciężka głowa?

Zakładając, że dany osobnik nie ma spłyconej lordozy w odcinku szyjnym jego głowa waży około 4,5 – 5 kg i nacisk, na odcinek szyjny jest normalny.

Przechylając ją do stopniowo do przodu tworzymy dźwignię, która powoduje coraz większy nacisk na dyski międzykręgowe oraz ryzyko nacisku na nerw, co w najgorszym wypadku może skutkować paraliżem. Przy głowie przechylonej o 60 stopni do przodu, nacisk na odcinek szyjny może wynosić nawet do 27 kilogramów.

Minimalizując czas, jaki poświęcamy na patrzenie na smartfona lub inwestując w komfortowy i odpowiednio dobrany do naszej postury fotel biurowy, nie tylko damy odpocząć oczom od stresogennego światła niebieskiego, ale także potencjalnie unikniemy pogłębienia kifozy piersiowej i częstej wady sylwetki w postaci okrągłych pleców.

Jak przestać się garbić?

Garbienie się to nie katar, samo nie przejdzie. Aby przestać się garbić, konieczna jest praca nad sylwetką. Tutaj natykamy się na trzy słowa kluczowe: poświęcenie, systematyczność i czas.

Nie da się z dnia na dzień wyeliminować złego nawyku postawy, który był kształtowany od lat.

Pierwszym krokiem, który na pewno pomoże w tym, aby się nie garbić są ćwiczenia ruchowe wzmacniające. Głównie mięśnie brzucha, miednicy oraz prostownik grzbietu. Ma to na celu poprawę siły w gorsecie mięśniowym, który pomoże utrzymać prawidłową sylwetkę ciała i sprawi, że kręgosłup będzie stabilniejszy.

Następnie czeka nas praca nad rozciągnięciem, przede wszystkim mięśni piersiowych, które podczas garbienia, są narażone na przykurcze z racji mocno wysuniętych do przodu barków i szyi.

Trzecim elementem są ćwiczenia korekcyjne, które opierają się głównie na korygowaniu nieprawidłowej sylwetki ciała i utrzymaniu prostej postawy. Ćwiczenia korekcyjne pozwalają na świadome korygowanie nieprawidłowych ustawień poszczególnych części ciała. Stosuje się to między innymi próbując cofnąć wysunięte barki i szyję do tyłu, wyprostować plecy, ściągnąć łopatki względem siebie oraz napiąć mięśnie brzucha.

Najprostszymi przykładami takich ćwiczeń są:

– skakanie na skakance
– próba wykonania kołyski w leżeniu na brzuchu
– tradycyjne pompki
– mostek

Profilaktykę zgarbionej sylwetki ciała, powinno stosować się już od dzieciństwa, gdyż nieprawidłowa postawa, czyli zły nawyk utrwalony już od najmłodszych lat, negatywnie wpłynie na późniejsze funkcjonowanie.

Na co zatem zwracać szczególną uwagę?
– ergonomię pracy
– nie przeciążać kręgosłupa
– poświęcić czas na możliwość wykonywania ćwiczeń wzmacniających, rozciągających i korygujących
– zwracać uwagę na ustawienie poszczególnych elementów ciała
– zadbać o prawidłowe podłoże do spania i właściwą pozycję do spania oraz poduszkę
– odpowiednio dostosowywać krzesło, biurko, fotel w aucie tak, aby wymuszać proste ustawienie pleców